Կապանում ՀՀ նախագահի թեկնածու վարչապետ Սերժ Սարգսյանի հետ այսօրվա հանդիպմանը շտապող ծանոթ ուսուցչուհիներիցս մեկը ճանապարհին հասցրեց պատմել, որ տնօրենն ասել է` անպայման ներկա լինեն` ներկա-բացակա է անելու:
2008-01-24 08:43
Հանդիպումից հետո ցրվող ամբոխի մեջ էլ մի քանի կանանցից լսեցի. «Ներկա-բացական ո՞րն է, ստիպելը ո՞րն… Ով իր ցանկությամբ է գալիս, նա էլ իրականում ընտրելու է»:
Իսկ մինչ վարչապետի ժամանումը, ինչպես մյուս քաղաքներւմ, համերգ էին տալիս հայ էստրադայի աստղերը, ու ՀՀԿ դրոշների եւ լոզունգների կողքին հավաքված դպրոցականների ձեռքին
նաեւ երգիչ Արամեի նկարներն էին:
Վարչապետը, դիմելով երեխաներին, ասաց, որ ինքն ուզում է նախագահ դառնալ, որ նրանք միշտ «ա՛յ այսպես կենսախինդ լինեն»:
«Պատերազմն ինձ դարձրել է իրատես. ես, եթե մի բան ցանկանում եմ, ակնարկներ չեմ անում, չեմ սեթեւեթում, դրա համար ուղղակիորեն ասում եմ, որ այո՛, ես ուզում եմ դառնալ հանրապետության նախագահ, - հայտնեց Սերժ Սարգսյանը: - Ուզում եմ դառնալ նախագահ, որ այս երեխաները ավելի շատ ժպտան, որպեսզի այլեւս մեր քաղաքները չռմբակոծվեն, որպեսզի մեր բնակարաններում երեկոյան լույսը միշտ վառվի եւ որպեսզի այս երեխաներն իրենց հայրերի հետ շփվեն ոչ թե հեռախոսով, այլ անմիջապես»:
Նա վստահություն հայտնեց, որ ընտրողներից շատերն արդեն կողմնորոշվել են, որովհետեւ մի ամսվա ընթացքում չէ, որ մարդը պիտի համոզի, որ իր օգտին քվեարկեն:
«Թեկնածուն իր անցած ճանապարհով է, որ գալիս է ժողովրդի մոտ, վստահության քվե խնդրում»,- ասաց վարչապետը:
Նա կապանցիներին փոխանցեց, թե անկեղծորեն իրեն համարում է նրանցից մեկը, որովհետեւ ինքն էլ է ծնվել այսպիսի մի քաղաքում, գիտի այսպիսի քաղաքների պրոբլեմները եւ թե ինչպես կարելի է դրանք լուծել:
Վարչապետը խոստացավ այնպես անել, որ որեւէ պարագայում, որեւէ մեկը, ով իրեն սատարել է, երբեք անհարմար վիճակի մեջ չընկնի:
Երբ Սերժ Սարգսյանը եզրափակեց ելույթը «Առա՛ջ, Կապան, առա՛ջ Հայաստան» խոսքերով, երեխաներին ասաց` «ապրե՛ք երեխեք», եւ իջավ ամբիոնից, հավաքված երեխաները սկսեցին գոչել` «Ա-րա-մե, Ա-րա-մե»:
Մինչ Կապան ժամանելը թեկնածուն եղել էր Մեղրի, Ագարակ
քաղաքներում: Իսկ հունվարի 23-ին Սյունիք իր այցը վարչապետը սկսել էր Սիսիան, Գորիս եւ Քաջարան այցելելով:
Սիսիանում նա խոստացավ, որ 2012 թ. կունենանք ընդամենը 10 տոկոս աղքատ բնակչություն, իսկ չքավոր բնակչություն ընդհանրապես չենք ունենա, եւ 2012 թվականին երկու անգամ ավելի լավ ենք ապրելու, քան հիմա:
«Ասածս չի նշանակում, թե ով որ մի բնակարան ունի երկուսն է ունենալու, մեր հարուստները, օլիգարխներն իրենց հարստությունը կրկնապատկելու են: Նշանակում է, որ թոշակները 2 անգամ բարձր են լինելու, համախառն ներքին արդյունքը, բյուջեն 2 անգամ ավելանալու են: Իմ ծրագիրը հիմնված է սիրո, փոխադարձ հարգանքի եւ վստահության մթնոլորտ ձեւավորելու ցանկության վրա: Եվ այս մթնոլորտը մեզ բերելու է հաջողություններ»,- ասաց վարչապետը:
Գորիսի Շինուհայր գյուղում վարչապետը հավաքված դպրոցականների հետ միասին արտասանեց Եղիշե Չարենցի «Ես իմ անուշ Հայաստանի» բանաստեղծությունը:
Իսկ Գորիսում նախագահի թեկնածուն հիշեցրեց. «Ես ձեզ ԱԺ ընտրություններում ասացի, որ ռազմական օդաչուների մոտ շատ մի լավ ավանդույթ կա. բարդ առաջադրանքը կատարելուց հետո գալիս են եւ ավագ հրամանատարին զեկուցում են հետեւյալ կերպ` «թույլատրեք նկատողություններ ստանալ»: Հիմա ես ձեր օժանդակությամբ նաեւ այդ առաջադրանքը կատարելուց հետո եկել եմ ձեր նկատողությունները ստանալու: Եթե գտնում եք, որ այս ութ ամիսների ընթացքում չեմ արդարացրել ձեր վստահությունը, ապա կարող եք հանգիստ խղճով ուրիշներին քվեարկել, իսկ եթե ոչ, օգնեք, ձեր քվեն տվեք ինձ, որպեսզի գնամ ավելի բարդ աշխատանք կատարելու»:

Your channel of information
A teacher hurrying to today’s meeting with Serzh Sargsyan in Kapan said that their headmaster had obliged them to be present.”
2008-01-24 08:43
When the meeting was over, one of the women said, “Nobody can oblige anyone… Whoever comes here without being obliged will actually vote for him.”
Before the arrival of the prime minister, the Armenian pop stars were giving concerts, and the pictures of singer Arame could be seen in the hands of schoolchildren beside the RPA flags and slogans.
The prime minister addressed the kids, saying that he would like to become president so that they always kept “bubbling with life like now.”
“The war has made me a realist, and if I want something, I never make hints or never put on airs – I just directly say yes, I want to become the president of the republic,” Serzh Sargsyan said. “I want to become president so that these children could smile more, so that our towns are never bombed, so that there is always electric power in our apartments, and so that our kids could talk with their fathers not on the phone but in reality.”
He said he was convinced that many of the voters had already decided who to vote for because one month is not enough for a person to persuade to vote in his favor.
“A candidate comes to the people with its background to ask for a ballot of trust,” the prime minister stated.
He told the Kapan people that he really considered himself as one of them because he had been born in a similar town, was aware of the problems of such towns and knew how to solve them.
The prime minister promised that nobody would turn up in an awkward situation in case of voting for him.
When Serzh Sargsyan concluded his speech with the words Go ahead, Kapan, go ahead, Armenia, and got off the stage, the gathered children started shouting Arame, Arame!
Before arriving in Kapan, the candidate had been in the towns Meghri and Agarak. And on January 23 prime minister visited Sisian, Goris and Kajaran.
In Sisian, he promised that in 2012 we would have just 10 percent of needy population, and would not have poverty at all. Also, in 2012, we are going to live twice as better as now.
“Whatever I said does not mean that those having one apartment are going to have two, and it does not mean that our rich people and oligarchs will double their wealth. It means that the pensions, the gross domestic product and the budget will increase twice. My platform is based on the wish to form an atmosphere of love, mutual respect and trust. And that atmosphere will bring us success,” the prime minister said.
In Shinuhayr village the prime minister recited Charents’s poem My Sweet Armenia with the schoolchildren.
And in Goris, he reminded, “I told you during the National Assembly elections that military pilots had a very good tradition – after implementing a complicated task, they come and report to the commander-in-chief the following way – “let me get your reprimands.” Now, after implementing that task with your support, I have come here to get your reprimands. If you think I have not justified your trust for these eight months you can vote for others, and if not, just help me, vote for me so that I can go and fulfill a more complicated work.