2009 թվականի մայիսի 31-ի Երևանի ավագանու ընտրությունների կապակցությամբ այսօր Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, արագացված դատաքննության կարգով քննելով քրեական գործը, կայացրել է դատավճիռ, որով Օնիկ Ցոլակի Ալեքսանյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 150-րդ հոդվածով նախատեսված հանցանք կատարելու մեջ («Ընտրությունների կամ քվեարկության արդյունքները կեղծելը») և դատապարտել ազատազրկման՝ 3 տարի ժամկետով։
2009-06-22 04:52
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի մամուլի քարտուղար Ալինա Ենգոյանը, «կիրառելով ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից 2009 թվականի հունիսի 19-ին ընդունված համաներում հայտարարելու մասին որոշման առաջին կետի առաջին ենթակետը՝ դատարանը Օնիկ Ալեքսանյանին ազատել է նշանակված պատժից։ Միաժամանակ դատարանը որոշում է կայացրել որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքը վերացնելու և Օ.Ալեքսանյանին անհապաղ դատական նիստերի դահլիճից ազատ արձակելու մասին։
Համաձայն մեղադրական եզրակացության՝ Օնիկ Ալեքսանյանը մեղադրվում էր այն բանում, որ հանդիսանալով Երևանի ավագանու ընտրությունների ընթացքում ձևավորված թիվ 8/15 ընտրական տեղամասի հանձնաժողովի նախագահ, կեղծել էր հիշյալ տեղամասի ընտրությունների արդյունքները։
Համաներումը կտարածվի նաեւ Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից 3 տարվա ազատազրկման դատապարտված Նորիկ Միշայի Եղիազարյանի և Արմեն Հայկազի Օհանյանի վրա։
Նորիկ Եղիազարյանը և Արմեն Օհանյանը դատապարտվել էին մայիսի 31-ի ընտրությունների ժամանակ 8/5 տեղամասում քվեաթերթիկները պատճենահանելու եւ 16 քաղաքացիների փոխարեն Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության օգտին ապօրինաբար քվեարկելու համար։
Նախագիծն իրականացվում է Բաց հասարակության ինստիտուտի օժանդակության հիմնադրամ-Հայաստանի (OSIAF) ֆինանսական օժանդակությամբ Նյութերի արտատպման դեպքում հղումը հեղինակին եւ Ինտերնյուսին պարտադիր է..

Today Yerevan Malatia-Sebastia general jurisdiction court has passed a guilty verdict against Onik Alexanyan for a crime stipulated by the 150th article of the RA criminal code (Faking election or voting results,) sentencing him to 3 years of imprisonment.
2009-06-22 04:52
According to the RA Cassation Court press secretary Alina Yengoyan, “the court has applied the first sub-point of the first point of the decision on declaring amnesty, adopted by the RA National Assembly on June 19, 2009, exempting Onik Alexanyan from the appointed sanction. At the same time, the court has made a decision on suspending detention, having been chosen as a precautionary measure, and immediately freeing Alexanyan from the court room.”
According to the indictment, Onik Alexanyan was being accused of faking the election results at the polling station 8/15 where he was a chairman of the commission.
The amnesty will also affect Norik Yeghiazaryan and Armen Ohanyan, sentenced to 3 years of imprisonment by Malatia-Sebastia general jurisdiction court.
Norik Yeghiazaryan and Armen Ohanyan had been sentenced for photocopying the ballots at the polling station 8/5 during the elections on May 31 and illegally voting instead of 16 citizens for the Republican Party of Armenia.